Oddział Laryngologiczny

Kierownik dr n. med. Katarzyna Maciaszczyk

Pielęgniarka Oddziałowa Halina Bugajska

Sale chorych:

Oddział Laryngologiczny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim posiada 6 sal chorych (4 sale 4-osobowe, 2 sale 2-osobowe), w których znajduje się 20 łóżek.

Kadra:

Kadrę Oddziału Laryngologicznego stanowi 5 lekarzy specjalistów w zakresie laryngologii ( w tym 3 z tytułem doktora nauk medycznych), 1 lekarz w trakcie specjalizacji z zakresu otolaryngologii oraz 6 pielęgniarek (w tym 2 ze specjalizacją – w zakresie pielęgniarstwa chirurgicznego oraz w zakresie pielęgniarstwa zachowawczego) oraz personel pomocniczy.

Hospitalizacja:

W oddziale przeprowadzane są (zarówno u pacjentów dorosłych jak i u dzieci) wszystkie klasyczne procedury diagnostyczne i terapeutyczne z zakresu laryngologii tj. zakresu chorób uszu, nosa, zatok obocznych nosa, gardła, krtani i szyi, w tym z zakresu chorób onkologicznych.

Wykonywane są następujące zabiegi operacyjne:

• w obrębie jamy nosowej i zatok obocznych nosa: korekcyjna plastyka przegrody nosowej, plastyka małżowin nosa, nastawienie otwarte lub zamknięte złamania kości nosa, biopsje i wycięcia guzów nosa i zatok , czynnościowe operacje endoskopowe nosa i zatok, klasyczne operacje zatok;
  • w obrębie gardła i jamy ustnej: wycięcie migdałków podniebiennych, gardłowego; biopsja i wycięcie guza gardła, biopsje i wycięcie guza jamy ustnej;

• w obrębie krtani: laryngoskopia bezpośrednia, biopsja krtani, częściowe usunięcie krtani, wycięcie całkowite krtani (laryngektomia całkowita i częściowa), wycięcie całkowite krtani w bloku z układem chłonnym szyi;

• w obrębie szyi i twarzy: usunięcie guzków ślinianek przyusznych , podżuchwowych, wycięcie torbieli szyi, usunięcie kamienia z przewodu ślinianki podżuchwowej, operacje usunięcia węzłów chłonnych z przyczyn onkologicznych , tracheotomie wraz z plastyką tracheostomy i inne;

• w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego- operacje radykalne zmodyfikowanie ucha środkowego, drenaż ucha środkowego i inne;

Od grudnia 2012r. na oddziale wszczepiane są protezy głosowe u pacjentów, u których konieczne jest całkowite usuniecie krtani. Protezy te wszczepiane są również u osób po przebytej wcześniej laryngektomii całkowitej (po całkowitym usunięciu krtani).

Przeprowadzane są także badania audiologiczne w niedosłuchach, szumach i zawrotach , diagnostyczne endoskopie nosa i części nosowej gardła, wziernikowania krtani, tchawicy, oskrzeli i przełyku (laryngoskopie, tracheoskopie, bronchoskopie, ezofagoskopie) oraz zabiegi terapeutyczne (usunięcie zmian chorobowych oraz ciała obcego).

Sprzęt medyczny:

Oddział w pełni wyposażony jest w sprzęt odpowiadający wymogom NFZ. Posiada m.in. zestaw do endoskopii nosa i zatok, audiometr kliniczny , audiometr impedancyjny, mikroskop operacyjny, ezofagoskopy, bronchoskopy, medyczna wiertarkę elektryczną, zestawy narzędzi operacyjnych.

W 2018r. w Oddziale Laryngologicznym leczono 827 pacjentów.

204166
WszystkieWszystkie204166