Blok Operacyjny

Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika

w Piotrkowie Trybunalskim

tel. +48 44 648 04 32

Blok Operacyjny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim posiada 4 sale operacyjne orazczterołóżkową salę wybudzeń.

Stałą kadrę Bloku Operacyjnego stanowi 16 pielęgniarek (w tym 2 z wyższym wykształceniem, 9 posiadających kurs kwalifikacyjny z pielęgniarstwa operacyjnego) i personel pomocniczy. Zabiegi operacyjne wykonywane są przez lekarzy chirurgów, ortopedów, ginekologów, laryngologów.,okulistów Znieczulenia do tych zabiegów prowadzą lekarze anestezjolodzy oraz pielęgniarki anestezjologiczne.

Zabiegi operacyjne wykonywane są w pełnym znieczuleniu pacjenta lub w znieczuleniu miejscowym przy pełnym, ciągłym monitorowaniu parametrów życiowych przez cały czas trwania operacji oraz po niej na sali wybudzeń.

Na Bloku Operacyjnym przeprowadzane są zabiegi w zakresie chorób przewodu pokarmowego, chorób tarczycy, chorób nowotworowych, chorób laryngologicznych, chorób ginekologicznych, urazów układu kostno – stawowego, endoprotez stawów biodrowych, urazów czaszkowych i wewnątrzczaszkowych (krwiaki przymózgowe, trepanacje), chorób oczu i in.

Każda sala Bloku Operacyjnego wyposażona jest w nowoczesny przezierny stół operacyjny (zakupiony w 2007 roku), nowoczesną bezcieniową wielopunktową lampę operacyjną (zakupioną 2009 roku; sterylną, umożliwiającą oświetlenie pola operacyjnego), aparaturę anestezjologiczną służącą do znieczulania pacjenta, aparaturę do ciągłego pełnego monitorowania funkcji życiowych pacjenta oraz zestawy narzędzi operacyjnych. Ponadto Blok Operacyjny wyposażony jest w aparat rtg z ramieniem C (umożliwia wykonywanie zdjęć przez przezierny stół operacyjny w trakcie zabiegu operacyjnego bez konieczności poruszania pacjenta oraz bezpośredni przekaz obrazu na monitory, wykorzystywany głównie przy zabiegach ortopedycznych), laparoskop, artroskop (2010 rok), mikroskop, wiertarki elektryczne, wiertarkę ortopedyczną (z 2007 roku) oraz kardiomonitory z pulsoksymetrami, pompy infuzyjne, aparat do EKG, ssaki elektryczne.

W 2008 roku przeprowadzono ogółem 3.422 zabiegi operacyjne. Planowe zabiegi operacje wykonywane są od poniedziałku do piątku, średnio po 12 zabiegów dziennie. Blok Operacyjny utrzymywany jest w gotowości przez 24 godziny na dobę. Operacje w stanach nagłych i bezpośredniego zagrożenia życia przeprowadzane są natychmiastowo. Codziennie dyżuruje jedna sala do tego rodzaju zdarzeń. W 2009 roku wprowadzono Tygodniowy Plan Zabiegów co zdecydowanie usprawniło pracę Bloku. W 2010 roku przeprowadzono ogółem 2 662 zabiegi operacyjne.