Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jak wzywać pogotowie?

 

1.Wybierz numer 999 lub 112.

2. Po zgłoszeniu się dyspozytora spokojnie odpowiadaj na zadane pytania – są one głównym źródłem informacji o wypadku/zdarzeniu. Sprawne udzielenie odpowiedzi na nie umożliwia bezzwłocznie nadanie kodu wyjazdu i wysłanie karetki na miejsce zdarzenia.

 

GŁÓWNE PYTANIA, które usłyszysz od dyspozytora:


Co się stało?
Czy osoba jest przytomna?
Dane i wiek chorego
Adres miejsca wezwania
(wskazanie najkrótszego dojazdu)
Dane wzywającego


Dodatkowo w razie wypadku dyspozytor zapyta o:


Gdzie zdarzył się wypadek?
Ile osób jest poszkodowanych?
Czy osoba/osoby są przytomne?
Kto wzywa pogotowie?

 

NIGDY NIE ROZŁĄCZAJ SIĘ PIERWSZY - rozmowę zawsze kończy dyspozytor!!!

 

DODATKOWE INFORMACJE DLA WZYWAJĄCYCH POGOTOWIE:


1.PAMIĘTAJ O ZACHOWANIU SPOKOJU podczas wzywania karetki ratownictwa medycznego!


2.TWÓJ SPOKÓJ MOŻE URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE! Często w trakcie rozmowy z tobą drugi dyspozytor przekazuje informacje zespołowi karetki - twój podniesiony głos/krzyk utrudnia sprawną komunikację między dyspozytorem a zespołem karetki.


3.Jeśli to możliwe WYŚLIJ KOGOŚ NA SPOTKANIE Z KARETKĄ - im szybciej ratownicy dotrą do poszkodowanego tym większe będzie miał on szanse przeżycia.


4.Pamiętaj, że możesz być osobą, która uratuje komuś życie! W razie konieczności dyspozytor będzie wydawał ci polecenia i instruował cię jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu). STOSUJ SIĘ DO ZALECEŃ DYSPOZYTORA DO MOMENTU PRZYJAZDU KARETKI!


5.Jeżeli zgłaszasz wypadek drogowy - dokładnie określ jego miejsce! Podaj numer drogi, na której doszło do wypadku, miejscowość lub kilometr drogi (znajdziesz go na słupkach na poboczu drogi), wskaż kierunek drogi (w przypadku dróg dwujezdniowych), podaj ilość poszkodowanych, określ czy są przytomni, czy znajdują się w pojeździe czy poza nimi ZABEZPIECZ MIEJSCE WYPADKU! Jeżeli udzielenie pomocy poszkodowanym nie zagraża twojemu zdrowiu lub życiu UDZIEL PIERWSZEJ POMOCY! Pozostań na miejscu do momentu przyjazdu karetki! Twoje informacje mogą być bardzo cenne dla ratowników!


6.PAMIĘTAJ, że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, czas oczekiwania na karetkę według twojego subiektywnego odczucia wydłuża się nawet trzykrotnie) ZACHOWAJ SPOKÓJ! Karetka dojedzie na miejsce wezwania w możliwie najkrótszym czasie - pamiętaj, że kierowca karetki musi pokonać korki, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną oraz uważać na nieodpowiedzialnych użytkowników dróg, którzy stwarząją zagrożenie dla pędzącego ambulansu i nie zawsze ustępują mu pierwszeństwa przejazdu!


7.WZYWAJ KARETKĘ ratownictwa medycznego WYŁĄCZNIE W UZASADNIONYCH PRZYPADKACH! Jeśli możesz sam dotrzeć do szpitala ZRÓB TO! Być może w ten sposób umożliwisz skierowanie karetki do innego zdarzenia lub wypadku! WIELE ZALEŻY OD CIEBIE!

 

Strefa Pacjenta

e-rejestracja

Plan Szpitala

 

Statystyka 2019

167159
DzisiajDzisiaj1209
WczorajWczoraj1686
Ten TydzieńTen Tydzień3961
Ten MiesiącTen Miesiąc38801
WszystkieWszystkie167159

Statystyka 2018

W 2018 roku odwiedziło nas:

570 342 osób