KONTAKT Z ODDZIAŁEM
GABINET PIELĘGNIAREK
- 44 648 04 35
LOKALIZACJA
WEJŚCIE DLA RODZIN I OSÓB ODWIEDZAJĄCYCH PACJENTÓW
- pawilon A, parter
Zakres działania
Oddział Reumatologiczny udziela całodobowo świadczeń medycznych pacjentom w zakresie leczenia:
- reumatoidalnego zapalenia stawów
- zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa
- kolagenozy (toczeń rumieniowaty, układowy, zapalenie skórno-mięśniowe, sklerodermia, zapalenie naczyń)
- łuszczycowego zapalenia stawów
- dny moczanowej
- choroby zwyrodnieniowej stawów
- leczenia lekami biologicznymi – RZS, ŁZS, ZZSK.
Oddział stanowi ogółem 19 łóżek. Zabiegi rehabilitacyjne odbywają się na miejscu, każda sala chorych wyposażona jest w węzeł sanitarny. Dodatkowo posiada możliwości szybkiej i pełnej diagnostyki stanu pacjenta dzięki zapewnieniu całodobowego dostępu do specjalistycznych badań takich jak USG, RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz badań laboratoryjnych i bakteriologicznych.
Zasoby kadrowe i sprzętowe
W Oddziale Reumatologicznym pracuje 2 lekarzy specjalistów, 7 pielęgniarek, w tym 2 ze specjalizacją (3 pielęgniarki z wykształceniem wyższym w tym 1 z tytułem magistra oraz 2 z tytułem licencjata), 2 salowe.
Oddział w pełni wyposażony jest w sprzęt odpowiadający wymogom NFZ. Posiada min.: aparat EKG, stół rehabilitacyjny, lampę kwarcową, lampę do fototerapii, lampy Sollux, aparat do krioterapii i elektroterapii. Pacjenci mają możliwość korzystania z wanny do masaży podwodnych.
Kierownik Oddziału
lek. med. Tadeusz Bednarski
specjalista reumatologii
Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Katarzyna Zagajska
magister pielęgniarstwa
Dna moczanowa – inaczej podagra (gdy obejmuje duże palce u stóp) lub artretyzm, to choroba, która charakteryzuje się specyficznymi, wyjątkowo gwałtownymi i bolesnymi zapaleniami stawów. Skaza moczanowa atakuje zazwyczaj staw śródstopno-paliczkowy, może mieć również postać guzków dnawych i kamieni nerkowych. Dnę moczanową wywołuje również podwyższony poziom kwasu moczowego, który, nie mając ujścia, krystalizuje się i odkłada w stawach, ścięgnach oraz otaczającej ich tkance. Zajęte miejsca robią się obrzęknięte, zaczerwienione i wyjątkowo bolesne.