Dostaliśmy nowoczesny analizator od WOŚP!

„Aparat do identyfikacji metodą Spektrometrii Mas wraz z zestawem komputerowym i modułami” – to darowizna jaką Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Do czego wykorzystywany jest ten analizator, który od niedawna znajduje się w naszym Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej? W jednym zdaniu: to urządzenie służące do diagnostyki zakażeń w mikrobiologii.

„Jest to pierwszy tego typu sprzęt w naszym Szpitalu. Urządzenie to znacząco przyspiesza identyfikację mikroorganizmów, przyspiesza ponadto wydanie wyniku dla pacjenta. Niezmiernie się cieszymy, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podarowała nam ten sprzęt, m.in. do walki z sepsą”.

- Jak to działa?

„Po wyhodowaniu na podłożu bakteriologicznym bakterii, jesteśmy w stanie zidentyfikować, z jaką bakterią mamy do czynienia w ciągu 15-30 minut. To bardzo ważna wiadomość z punktu widzenia leczenia Pacjenta, ten sprzęt znacząco skraca diagnostykę zakażeń. Identyfikacja patogenu pozwala ukierunkować lekarza do zastosowania odpowiedniej antybiotykoterapii empirycznej”
mówi mgr Anetta Wrońska – zastępca kierownika ds. mikrobiologii – specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej.

Sprzęt już służy, część personelu medycznego jest już po wstępnym przeszkoleniu z zakresu obsługi nowego sprzętu, kolejne szkolenia są zaplanowane na najbliższe dni. Dziennie, nowy analizator będzie w stanie wykonać około 20 badań.